Haber

İran Cumhurbaşkanı, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturma talimatı verdi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıyı kınadı ve olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulması talimatını verdi.

İran Cumhurbaşkanı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, sosyal medya hesabından İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin saldırıyı kınadığını paylaşarak, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi. Cemşidi yaptığı paylaşımda, “Kardeş ve komşu ülke Azerbaycan’ın büyükelçiliğine yönelik bu trajik saldırıyı kınıyoruz. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, saldırı haberini aldıktan sonra olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulması talimatını verdi.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan da kınama mesajı yayınlandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadı ve hayatını kaybeden büyükelçilik mensubunun ailesine, Azerbaycan hükümeti ve halkına başsağlığı diledi. Kenani, “Polis ve güvenlik güçleri hemen müdahale ederek saldırganı tutukladı” dedi.

Tahran Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı

Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği yerel saatle 08:30’da kimliği belirsiz bir silahlı kişi tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda büyükelçilik güvenlik müdürü Orhan Askerov hayatını kaybederken, saldırıyı önleyen 2 güvenlik görevlisi yaralandı. Saldırgan İran güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, baskınla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

İran Polis Departmanından yapılan açıklamada, saldırının kişisel nedenlerle gerçekleştirildiği belirtildi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu