Haber

Güney Afrika’da ana muhalefet partisi elektrik kesintilerini protesto etti

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ana muhalefetteki Demokratik İttifak (DA) partisi üyeleri Johannesburg kentinde elektrik kesintilerini protesto etti.

DA lideri John Steenhuisen liderliğindeki binlerce gösterici, iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) Johannesburg’daki genel merkezine yürüdü.

Aktivistler ülkedeki elektrik kesintilerini protesto etti.

Steenhuisen burada yaptığı konuşmada ülkedeki elektrik krizinin sorumlusu olarak ANC yönetimini göstererek, “Güney Afrikalıların büyük çoğunluğu tarafından yankılanan ‘yeter artık’ mesajının ANC tarafından duyulduğuna inanıyoruz” dedi. dedim.

Güney Afrika Ulusal Enerji Düzenleyici Kurumu’nun (NERSA) Nisan ayından bu yana uygulamaya karar verdiği yüzde 18,65’lik elektrik zammına şiddetle karşı çıktıklarını belirten Steenhuisen, Güney Afrikalıların artık ANC yönetiminin sorumluluğunu alamayacağını söyledi.

Steenhuisen, “Tüm Güney Afrikalıları bugün bir başlangıç ​​yapmaya çağırıyorum. Bu bir son değil, bu ülke çapında barışçıl bir kitlesel eylemin başlangıcı.” sözlerini kullandı.

Öte yandan çok sayıda ANC Gençlik Birliği (ANCYL) üyesi de ellerinde taş ve sopalarla binanın çevresinde toplanarak protestocuların bildiri sunmak üzere binaya girmesini engelledi.

Polis ve DA’nın güvenlik görevlileri olası çatışmaları önlemek için önlem aldı.

Protesto sonrası göstericiler olaysız dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu