Haber

Felçli kralın ailesi Atina’da toplandı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da geçtiğimiz günlerde felç geçiren eski Kral Konstantin’in sağlık durumunun ‘kritik’ olduğu belirtildi. 1967 cuntasıyla verdiği güç mücadelesini kaybeden ve 1974’te Yunanistan’ın demokrasiye geçmesiyle tahtından ayrılan Konstantin’in tedavisi Atina’da devam ediyor.

Yunan kamu radyo ve televizyon kuruluşu ERT, devrilen hükümdarın birkaç gündür özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi edildiğini bildirdi. İlgili bültene göre, Konstrantin entübe değil ve çevresiyle teması sınırlı. Konstantin’in durumu ‘kritik ama stabil’ olarak tanımlanıyor.

Yunan medyasına göre 82 yaşındaki Konstrantin, Kolonaki’deki evinde akut felç geçirdi. ERT’ye göre Konstantin’in ailesi Atina’da toplandı. Yurt dışından çocukları Atina’ya gelirken, kız kardeşleri İspanya’dan Sophia ve Irene de Yunanistan’ın başkentine gitti. Philip, eşi Nina Flor ile birlikte babasının sağlığındaki ciddi gelişmenin ardından Hindistan’ın Jaipur kentinden Atina’ya taşındı.

Tahttan indirilen kral Constantine ve eşi, bugün tedavi gördüğü özel kliniğe daha yakın olmak için geçen bahar Porto Heli’den Atina’nın merkezindeki Kolonaki’ye taşınmıştı. Aynı dönemde Konstantin de korona virüse yakalandı ve önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Konstantin’in son halka çıkışlarında tekerlekli sandalye kullandığı görüldü.

‘DUA TÖRENİ’ DÜZENLENDİ

ONTime’da yer alan yeni bir habere göre, Yunan kraliyet ailesinin üyeleri cumartesi günü öğle saatlerinde Atina Metropolü’ndeki Aziz Elefterios Şapeli’ne gelerek burada dua töreni yaptı. Büyükşehir şapelinde eski hükümdarın iki kız kardeşinin yanı sıra oğulları Paul, Nicholas ve Philip ile gelinleri Marie Chantal, Tatiana Blatnik ve Nina Flor da hazır bulundu.

1967’de Yunan hükümetini deviren cuntayla iktidar mücadelesine giren Konstantin, 1968’de düzenlediği karşı darbenin etkisiz kalması sonucu ülkesini terk etmek zorunda kaldı. yeni bir anayasa ile ilerlemeye karar verdi. Anayasa referandumunda vatandaşların ezici çoğunluğu tahta sırt çevirerek parlamenter demokrasiye takviyeler yaptı. 1974’ten sonra Yunanistan’da küçük bir muhafazakar kesim kraliyet ailesini desteklemeye devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu