Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iklim krizi mesajı

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Erdoğan, İklim Odaklı Pakistan Konferansı’na video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) ve Pakistan’ın ev sahipliğinde İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen “İklim Esaslı Pakistan” konulu uluslararası konferansa gönderdiği video bildiriyle katılımcıları selamladı ve İslam Cumhuriyeti Başbakanı’na seslendi. Pakistan Shahbaz Sharif ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres. Davetleri için kendilerine teşekkür etti.

Pakistan’da son aylarda meydana gelen sel felaketinin ardından ülke halkına şifalar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diledi.

Türkiye’nin tarih boyunca olduğu gibi bu sıkıntılı günde de Pakistan halkını yalnız bırakmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 uçak ve 13 trenle gönderdiğimiz 7 bin 500 tonu aşkın insani yardım yardımını ulaştırdık. , yerel olarak elde ettiğimiz eserleri mağdurlarla paylaştık.Ayrıca 1630 tondan fazla insani yardım malzemesi ulaştırıldı.Yardım taşıyan iki gemi gönderdik.Umarım bu gemilerin limanlara gelmesiyle birlikte inanıyorum ki Pakistanlı kardeşlerimizin mağduriyeti bir nebze olsun hafifletilecektir.Sel felaketlerinin ardından kısa sürede İçişleri ve Çevre Bakanlarımız TOKİ ve AFAD temsilcileri ile birlikte Pakistan’ı ziyaret ettiler.Heyetimiz afet bölgelerinde incelemelerde bulundu ve Pakistan makamlarından bilgi verdi. Hem tespit edilen ihtiyaçların karşılanması hem de konunun uluslararası kamuoyunun gündemine taşınması için yoğun çaba sarf edildi.” dedim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Pakistan’daki afetzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılayarak yeniden imar sürecine gereken katkıyı sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

TOKİ yetkililerinin bu konuda Pakistan makamlarıyla temaslarını sürdürdüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD ve sivil toplum kuruluşlarımız da insani yardımların ulaştırılmasında gerekli tüm hassasiyeti gösteriyor. Pek çok zorluğun üstesinden gelen Pakistanlı kardeşlerimizin de bu yolda başarılı olacağına inanıyorum. Tarih boyunca zorlukların yaşandığı bu sıkıntılı dönemi Allah’ın izniyle barışçıl bir şekilde aşacağız.Türkiye Geçmişte olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kardeş Pakistan halkının yanında olmaya devam edeceğiz.Rabbim Pakistanlı kardeşlerimizi her türlü afetlerden ve Pakistanlı kardeşlerimizi korusun. felaketler.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konferansın uluslararası toplumun Pakistan’a olan desteğine ivme kazandırmasını diledi ve programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

mazgirt-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu