Haber

Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Fatih Birol: Çin, Temiz Enerji Teknolojilerinin “En Büyük Sürücüsü”

DAVOS, 19 Ocak (Xinhua) — Uluslararası Enerji Ajansı (IAA) Lideri Fatih Birol Çarşamba günü yaptığı açıklamada, artan petrol ve gaz talebi nedeniyle Çin ekonomisinin bu yıl daha iyi performans göstermesini beklediğini söyledi. Birol, Çin’in yeşil teknolojilerdeki lider rolüne de dikkat çekti.

İsviçre’nin Davos kentinde devam etmekte olan Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Xinhua’ya konuşan IEA Lideri Birol, “Çin bugün temiz enerji teknolojilerinin en büyük itici gücüdür” dedi. Birol, Çin’in rüzgar ve güneş enerjisi, elektrikli arabalar ve yeni nükleer tesislerde dünyada bir numara olduğunu söyledi.

Birol, “Bu çok iyi bir durum ama aynı zamanda Çin’in kömür emisyonlarıyla baş etmenin yollarını bulması gerekiyor. Çin’in 2030’dan önce emisyon zirvesine ulaşacağından ve hedeflerine ulaşacağından son derece umutluyum.”

Çin, 2030’dan önce karbondioksit emisyonlarını zirveye çıkarmayı ve 2060’tan önce karbon emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Enerji fiyatlarından beklentilerine ilişkin soruya Birol, Rusya’nın enerji ihracatı durumu ve küresel talep gibi konuların belirsizliğini koruması nedeniyle 2023 yılının “enerji piyasaları için son derece zor bir yıl” olacağını söyledi.

Birol, 2022’de Çin’de petrol ve doğal gaz talebinin 40 yıl sonra ilk kez düştüğünü söyledi.

Birol, “Eğer toparlanırsa ki Çin’de büyüyen ekonomiyle toparlanacağına inanıyorum, piyasalar üzerinde değerli bir etkisi olacaktır. Çünkü Çin, dünyanın bir numaralı petrol ve bir numaralı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatçısı. Dünya.”

Petrol, gaz ve kömür de dahil olmak üzere bir dizi güç kaynağı için yükselen küresel fiyatlar, dünya çapında artan enflasyonist baskılarla uğraşmak zorunda kalan müşterilere büyük bir darbe indirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), geçtiğimiz Kasım ayında yayınladığı raporunda küresel ekonomik büyümenin yüzde 3,2’den yüzde 2,7’ye yavaşlamasını beklerken, Çin ekonomisinin 2023’te yüzde 4,4 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Aralık ayında IEA, küresel kömür talebinin bu yıl çok az artacağını söyledi ve saf güce dönüşümü hızlandırmak için daha güçlü küresel çabalar çağrısında bulundu.

IEA’nın sektöre ilişkin yıllık piyasa raporuna göre, küresel kömür kullanımının 2022’de yüzde 1,2 artarak 8 milyar tonu aşması bekleniyor.

haber-arsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu